New Delhi, Delhi
GST No. 07BONPG0167A1ZC
Call 0794934420888% Response Rate
Send Enquiry









Product Brochure
| Weight per Coconut | 400 g - 450 g |
| Origin | Tamil Nadu |
| Available Quality | A Grade |
| Grade | A Grade |
| Packaging Size | 120 Nuts/Bag |
| Packaging Type | Mesh Bag |
| Husk Type | Semi Husked |
| Packaging Size Available | 10 Kg |
| Size | Medium |
| Shelf Life | 4-6 Months |
Backed by huge industry experience and market understanding, we are involved in offering a wide array of Semi Husked Kobbari for our valued patrons.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Weight per Coconut | 450 g - 500 g |
| Origin | Tamil Nadu |
| Coconut Quality | A Grade |
| Available Quality | A Grade |
| Grade | A Grade |
| Husk Type | Semi Husked |
| Packaging Type | Gunny bag with plastic bag, Gunny Bag |
| Packaging Size | 60KG |
| Form | Solid |
| Size | Large |
View Complete details








Product Brochure
| Weight per Coconut | 400 g - 450 g |
| Origin | Tamil Nadu |
| Available Quality | A Grade |
| Grade | A Grade |
| Husk Type | Semi Husked |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Packaging Size | 10 Kg |
| Form | Solid |
| Is It Organic | Organic |
| Calories | 283 |
View Complete details









Product Brochure
| Weight per Coconut | 400 g - 450 g |
| Origin | Tamil Nadu |
| Quality Available | A Grade |
| Grade | A Grade |
| Husk Type | Semi Husked |
| Packaging Size | 225nuts |
| Packaging Type | Mesh Bag |
| Packaging Size Available | 1 piece |
| Form | Solid |
| Packaging Type Available | Plastic Bag, Net Bag, Gunny Bag |
| Calcium | 21mg |
| Phosphorus | 98mg |
| Carbohydrates | 14gm |
| Calories | 359 |
| Vitamin C | 2mg |
| Iron | 2.0mg |
| Fat | 34.7gm |
| Protein | 3.4gm |
| Thiamine | 10mg |
View Complete details











Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Weight per Coconut | 450 g - 500 g |
| Origin | Tamil Nadu |
| Available Quality | A Grade |
| Grade | A Grade |
| Husk Type | Semi Husked |
| Packaging Type | Plastic Bag, jute bag |
| Packaging Size | 58kg |
| Form | Solid |
| Is It Organic | In Organic |
| Dietary Fiber | 9mg |
It is said that the coconut shell represents ego, the soft pulpy part is the human heart, and the water symbolises purity. Therefore, a devotee can experience God''s grace only when he breaks his/her ego and surrenders before the Almighty with a pure heart. Thus, it reminds us that ego stops us from embracing the goodness all around us. Therefore, it inspires us to get rid of ignorance and embrace knowledge (God).
View Complete details